Powiat


Powiat będziński położony jest w centralnej części województwa śląskiego. Zajmuje powierzchnię 364 km 2 i liczy ponad 151 tys. mieszkańców. W jego skład wchodzi aktualnie osiem gmin, w tym cztery gminy miejskie (Będzin, Czeladź, Sławków i Wojkowice), jedna gmina miejsko-wiejska (Siewierz) oraz trzy gminy wiejskie (Bobrowniki, Mierzęcice i Psary).
Przez wiele lat o przemysłowym charakterze ziem powiatu decydowało górnictwo. Na terenie Psar, w Strzyżowicach, powstała już w 1788 roku pierwsza kopalnia w Zagłębiu. Obecnie przemysł wydobywczy, po likwidacji kopalń węgla kamiennego, reprezentują jedynie Górnicze Zakłady Dolomitowe w Siewierzu. Dzisiaj podstawową gałęzią powiatowej gospodarki jest prężnie rozwijająca się energetyka: Będzińskie Zakłady Elektroenergetyczne S.A., Elektrownia Łagisza S.A. i Elektrociepłownia Będzin S.A. Znajdują się one w krajowej czołówce przedsiębiorstw tej branży. Równie ważną rolę odgrywa hutnictwo metali niezależnych, szczególnie Huta Będzin S.A. W Sławkowie znajduje się - cały czas rozbudowywany - Euroterminal, będący centrum logistycznym, łączącym nasz kraj z całym Wschodem. Uzupełnieniem przemysłu jest drobna wytwórczość, rzemiosło i usługi.

Powiat będziński pełen jest atrakcyjnych miejsc o bogatych walorach krajobrazowych i historycznych. Perłami architektonicznymi są XIV-wieczny Zamek Piastowski w Będzinie i ruiny XIV-wiecznego Pałacu Biskupów Krakowskich w Siewierzu. Wielką wartość historyczną przedstawiają liczne zabytki sakralne, usytuowane na terenie całego powiatu. Należą do nich m.in. kościół św. Trójcy w Będzinie, kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu (najstarsza świątynia Zagłębia) czy kościółek św. Wawrzyńca w Bobrownikach -- jedyny drewniany zabytek sakralny Zagłębia.
Powiat coraz chętniej wybierany jest przez mieszkańców naszego województwa jako cel turystyki weekendowej. Stanowi naturalne zaplecze rekreacyjne aglomeracji śląskiej. Dodatkowym atrybutem jest jego niewielka odległość od stolicy województwa - Katowic oraz największych miast regionu, a także bardzo dobre połączenia drogowe oraz bliskość Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Interesujące zabytki i miejsca cenne przyrodniczo można poznawać podczas wycieczek rowerowych oraz pieszych wędrówek przez zdrowe, zielone tereny powiatu będzińskiego. Kompleksy leśne w Siewierzu czy czyste zbiorniki wodne w Bobrownikach, Mierzęcicach i Siewierzu stwarzają idealne warunki do czynnego wypoczynku i rekreacji.
Informacja wytworzona przez:
Daria Konieczna , w dniu:  30‑04‑2009 11:12:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Daria Konieczna , w dniu:  30‑04‑2009 11:12:00
Data ostatniej aktualizacji:
28‑05‑2009 22:28:11
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie